maviay-1

Mavi dolunay ya da Mavi Ay olarak adlandırılan doğa olayı, bir ay içinde fazladan ikinci dolunayın yaşanması anlamına gelir. Dünya’nın her yerinde büyüleyici görüntüler bırakan “Mavi Ay”, Türkiye’de de fotoğraf severler tarafından görüntülendi.

Her yıl toplamda 12 dolunay oluşurken 2020 yılının Ekim ayında fazladan bir dolunay daha oluşacak. Bu nedenle 2020 yılında 13 tane dolunay göreceğiz. Güneş takvimi içerisinde gerçekleşen 13. dolunay evresine geleneksel olarak “mavi dolunay” ismi verilir.

Bu sene gerçekleşecek mavi dolunayı özel kılan bir diğer durum ise; Cadılar Bayramı’na denk geliyor olması. Mavi dolunay sırasında fiziksel sebeplerle oluşan bulutların hareketleriyle gökyüzünün mavi tonlarında görülmesi bekleniyor.

Dünya’da meydana gelen volkanik patlamalar ve orman yangınlarının sebep olduğu toz bulutlarının hareketlerinden dolayı, aslında renginin değişmediği ancak toz bulutları sebebiyle mavi ve tonlarında göründüğü biliniyor. Gökbilimciler tarafından Mavi Ay olarak adlandırılmaktadır.

bakmaya değer mavi ay
bakmaya değer mavi ay
maviay-1
maviay
bakmaya değer mavi ay
bakmaya değer mavi ay
bakmaya değer mavi ay