Nokia, Avrupa pazarı odaklı, 4K ve HDR özellikleri ile uygun fiyatlı Android TV ve Android TV kutusunu piyasaya sürüyor.

Nokia’nın üreteceği tüm televizyonlar 4K, HDR (HDR10) ve Google Asistan için Bas-Konuş özelliği ile beraber geliyor. Ayrıca Nokia telefonları ile “Tam Uyumlu” şekilde olacağı belirtildi. Ancak yüksek bir ihtimal ile tüm Android cihazlar ile uyumlu şekilde gelecektir.

Cihazların pazar hedefi Fiyat/Performans olacağı için yüksek yenileme hızları gibi özellikler beklenmiyor. Büyük beklentileri olmayanlar, 60Hz, 9,5 ms gecikme süresi ve 3 HDMI çıkışı yeterli diyenler için ideal bir cihaz olacak gibi görünüyor.

Nokia’nın Android TV’yi neredeyse her Tv ye getirme hedefi var. Streaming Box 8000 tanıtımında Amazon Prime Video, Google Play, Netflix ve YouTube gibi yaygın hizmetler için kısayollar içeren, 4K oynatma ve Google Asistan için hazır bir uzaktan kumandaya sahip basit bir Android 10 medya merkezi olması şeklinde vurgu yapıldı..

 

Bu donanım ve cihazlar öncelikle Avrupa pazarında satışa sunulacağı düşünülüyor. Ülkemize gelip gelmemesi ile ilgili şu an için herhangi bir bilgi bulunmamakta.