youtube-turkce-altyazi

2010 yılında başlayan Youtube alt yazı özelliği, 2017 senesinden bu yana İngilizce videolara otomatik olarak alt yazı ekleme yeteneğine sahipti. Herhangi bir İngilizce içerikli videoda, videonun sahibi alt yazı seçeneğini aktif etmesi ile beraber alt yazıyı Youtube otomatik olarak oluşturmakta. Evet her zaman mükemmel yazılar sunmuyor. Hataları veya yanlış anlamaları elbette mevcuttu ancak iş görür seviyede oluşturduğu alt yazıları ile YouTube deneyimini önemli bir ölçüde arttırmaktaydı.

Bu özellik için Mayıs 2020 itibarıyla önce Türkçe Beta sürümleri yayınlandı. Developer hesapları üzerinde aktif olarak kullanıma açılmış oldu. Yapılan testler, geri dönüşler olumlu olacak ki, Aralık 2020’de tam anlamıyla tüm kullanıcılarda YouTube Türkçe Otomatik Alt Yazı seçeneğini aktif hale getirdi. Mobil uygulama üzerinde güncellemelerin bölgesel yapılması sebebi ile bazı kullanıcılar Aralık ayının başında bu güncellemeyi alırken, bazı kullanıcılara Ocak 2021’e kadar uzayan süreçte mobil platformda bu güncellemeye ulaşmış oldu.

Sizler de Türkçe içerikli bir videoda, otomatik oluşturulan bir video üzerinde bu özelliği test edebilirsiniz. Tabii ki öncelikle video sahibinin alt yazı seçeneğini aktif hale getirmesi gerekmekte.

Youtuba Gitmek İçin Tıklayın

Önerilen makalemizi inceleyi unutmayın.

Bakmaya Değer