Kalp atışlarınız hızlanıyor, vücut sıcaklığınız artıyor, elleriniz titriyor, karnınıza ağrılar giriyor, her şeyin kötüye gidiyormuş gibi geliyor ve birden kendinizi yapayalnız, savunmasız hissediyorsunuz.

Hepimiz zaman zaman bu hisleri yaşıyoruz. Anksiyete kontrolü ele geçirdiği zaman sanki insanın beyni ve bedeni kaçırılmış, tutsak edilmiş gibi olur. Anksiyetenin hem fiziksel hem zihinsel semptomları olmasına rağmen, aslında onu alt etmek, kendimizi sakinleştirmek için yapabileceğimiz birçok şey var. İşte kendinizi gergin hissettiğinizde hatırlamanız gereken 10 şey:

  1. Geçecek, direnmezseniz daha çabuk geçer

Anksiyete bir dalga gibidir. Bu dalganın size çarpmasına ve dalgayla birlikte bir süre ilerlemeye izin verin. Onunla savaşmak, işleri sadece daha zora sokar ve dalganın bir girdaba dönüşmesine neden olur.

  1. Bunun üstesinden gelebilirsiniz

Hayatınızda başınıza gelen neredeyse her şeyle baş etmeyi bildiniz, bununla da baş edebilirsiniz. İşler yolunda gitmiyorsa, bazen işlerin yolunda gitmeyebileceğini kabul edin. Bunun üstesinden gelebilirsiniz ve bittiğinde kendinizi daha güçlü hissedebilirsiniz.

  1. Güvendesiniz

Nefes alın ve kendinize şunu söyleyin: “Güvendeyim, iyi durumdayım, kendi kendime bakabilirim, güçlüyüm.” Sadece bu sözcükleri tekrarlamak bile odaklanmanızı kolaylaştırır. Bunun bir ölüm-kalım meselesi olmadığını, yarın olduğunda bugün yaşananların sonuçlarını göreceğinizi unutmayın.

  1. Bedeniniz sizi korumaya çalışıyor

Stres, bedeninizin savaş ya da kaç mekanizmasının doğal bir parçası. Anksiyete veya gerginlik de bedeninizin aslında kendini korumak için bulduğu bir yöntem. Sadece biraz yanlış yönlendirilmiş olabilir.

  1. Geçmiş veya gelecek, yaşadığınız anı yaralamamalı

Anksiyeteye neyin sebep olduğunu düşündüğünüzde, genellikle arkasından geçmişe veya geleceğe dair düşünceler çıkar. Oysa kendinize şu an her şeyin yolunda olduğunu ve aslında tek sahip olduğunuz şeyin şimdiki zaman olduğunu hatırlatmalısınız.

  1. Düşünceler, siz onlara güç verdiğiniz sürece sizi yaralayabilir

Düşünce denilen şey, aslında var olmayan bir şey. Siz onlara bir anlam ve izin verdiğiniz zaman birer varlık haline dönüşürler. Anksiyeteye dair düşünceleri engellemeyin, oluşmalarına izin verin. Ancak onlara güç vermeyin, anlam vermeyin. Gelip gitmelerine izin verin ama güçlendirmeyin. Böylelikle size zarar vermelerini de engellemiş olursunuz.

  1. Endişelenmek hiçbir şeyi değiştirmez

Kendinizi gergin hissettiğinizde, endişelenmenin aslında sonucu değiştirmeyeceğini hatırlayın. Endişelere odaklanmak yerine şükretmeniz gereken, hayatınızda güzel olan şeylere izin verin.

  1. İhtiyacınız olan her şeye sahipsiniz

İhtiyacınız olan her şey var; hava, su, yemek, kıyafet, barınma… Bunu düşündüğünüz zaman, nasıl bir insan olmak istediğinize karar vermek daha kolay oluyor.

  1. Sandığınızdan daha güçlüsünüz

Ufak şeyler düşünden gergin hissediyorsanız, kendinize bunların üstesinden geldiğiniz zamanları hatırlatmalısınız. Hayatta aslında ne kadar güçlü olduğunuzu, nelerin üstesinden geldiğinizi düşünün.

  1. Yolunda giden pek çok şey var

Hayatınızda pozitif olan ve yolunda giden şeylere odaklanın. Güvendesiniz, iyi bir işiniz var, sizi seven bir aileniz var, sevdikleriniz güvende ve sağlıklı. Bunları düşündüğünüzde, gerginliğinizin azaldığını hissedeceksiniz.