İspanya’yı ziyaret etmek, farklı bölgeleri, derin gelenekleri ve muhteşem manzaralarıyla, kaygısız, güneşli ve şanslı mutlu ülkeye aşık olmak demektir. Ama gitmeden önce, aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var.

Yemeklerde su için ödeme yapmak istemiyor musunuz?

Öncelikle İspanya’daki musluk suyunun tamamen içilebilir olduğunu belirtelim. Ancak restoranlar her zaman şişelenmiş su verecektir ve bunun için sizden ücret alacaktır. Dışarıda yemek yerken musluk suyu istiyorsanız, bunu belirtmek yeterli olacaktır.

Daha fazla ekmek için.

Restoranların çoğu size sormadan masaya ekmek getirecektir. Ancak bu yeterli olmayacaktır ve genellikle kişi başı bir ücret alınır. Masanın üzerindeki ekmeğe dokunursanız, bunun hesabınıza ektra olarak ekleneceğini unutmayın.

Normalden daha geç yemeye hazırlanın.

Eğer akşam 7’ye akşam yemeği rezervasyonu yaptıysanız, akşam yemeğini restoranda tek başınıza yiyebilisiniz.  Bunun nedeni çoğu İspanyol halkının yemeklerini  geleneksel olanlardan daha sonra yiyor olması. Tipik bir öğle yemeği saat 2 civarında ve akşam yemeği saat 10’da olabiliyor.

Yankesicilerden sakının

İspanya’da yüksek oranda şiddet suçu bulunmamakla birlikte, yüksek oranda yankesicilik vardır. Sokakta yürürken ya da metroya binerken kendinize dikkat edin. Vücudunuzu saran kıyafetler, üstünü kapatabileceğiniz veya giyebileceğiniz bir çapraz çanta iyi bir fikirdir.

İspanyolca konuşulan tek dil değil.

İspanya’da en çok konuşulan dil Castellano’dur (çoğu kişinin İspanyolca bildiği dil), ancak ülke çapında seyahat ediyorsanız muhtemelen farklı diller de duyarsınız. Barselona’da insanlar ilk dil olarak Katalanca konuşur, Galiçya’da ise Galiçyaca konuşurlar ve Pyrenees Dağları yakınlarındaki İspanyol-Fransız sınırı boyunca olan bölgede, Baskça (Euskara olarak da bilinir) konuşulur.

“Siesta zamanı” gerçeği.

 

Saat 3 civarı bir mahallede dolaşıyorsan. Neden her mağazanın kapalı olduğunu merak ediyorsundur. Cevap; Siesta zamanı. Bu İspanyol geleneği, insanların günün en sıcak saatlerinde kestirmek için yaptıkları eski güzel günlere dayanıyor. Günümüzde insanlar tüm öğleden sonraları kestirmek zorunda değildir, ancak çoğu öğleden sonra bir mola verir.

Ve çoğu yer pazar günleri kapanıyor

İspanya öncelikli olarak Katolik bir ülkedir ve Pazar günleri dinlenme günüdür. Bu yüzden ziyaret ettiğinizde, buna göre plan yapın. Mağazaların ve çok sayıda restoranın tüm gün boyunca kapalı olmasına şaşırmayın.

Fiestas için takvimi kontrol edin

İspanya, yıl boyunca fiestaları denen tonlarca ulusal kutlamayla tanınıyor. Katalonya ve Pamplona’dan Seville ve Valensiya’ya kadar farklı bölgeler yıl boyunca büyük, kalabalık kutlamalar düzenliyor. Bir ziyareti planlamadan önce takvimi kontrol edin. Fiestas zamanları genellikle büyük kalabalıklarla çakışır, caddeleri kapatır ve mağazalar / restoranlar kapanır.

Unutmayın! Her zaman sıcak değil.

İspanya’da her zaman yaz olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ancak ülke Türkiye’de olduğu gibi mevsimler yaşıyor. Seville, Tenerife ve güney İspanya’nın çoğu yıl boyunca nispeten sıcak kalırken, ülkenin çoğu, 15 derecelerde sıcaklıkla ılık bir kış geçirir. Pyrane Dağları’nın yakınında kar bile görebilirsiniz.

 

Hem ucuz hemde güzel bir öğle yemeği için “menu del dia.”

İspanya’da bir bütçeyle iyi yemek yemek istiyorsanız, çeşitli şehirlerdeki birçok restoran günün menüsü veya şefin menüsü gibi bir menü sunmaktadır. Bu günlük menü genellikle çok makul bir fiyatla ve  üç çeşit yemekle sunulur.

İspanya içinde seyahat ediyorsanız, uçmayı düşünün.

Vueling ve Air Nostrum gibi ekonomik havayolları sayesinde, bir İspanyol şehirinden diğerine süper uygun fiyatlı uçuşlar bulmak yaygındır. Aslında, eğer şanslıysanız, trene binebileceğinizden daha ucuza uçabilirsiniz (İspanya’da Renfe denir).

Turistik yerlere olan ziyaretlerde önceden yer ayırtın

Gaudi’nin ikonik Sagrada Familia Katedrali’ne girmeyi planlıyorsanız, tekrar düşünün. Bu popüler cazibe merkezi, ülke genelinde diğer yerler gibi belirlenmiş bir ziyaret süresi için önceden bir bilet rezervasyonu yaptırmanızı gerektirir. İnternet üzerinden hemen hemen her yere rezervasyon yapabilirsiniz. Bu nedenle rezervasyon işlemi hakkında bilgi edinmek için hızlı bir Google araması yapın.