Ülkemizin gündeminin koronavirüs sebebiyle değişmesiyle birlikte birçok şirket de evden çalışma modeline geçiş yaptı. Ofisin disiplinli ortamından konforlu ev ortamına geçiş de çalışmadaki verimi belli oranda etkileyebiliyor. Hemen yanı başınızda yatak ve Netflix gibi seçenekler varken işe odaklanmak zor olabiliyor. Bu sebeple ofisteki verimliliğinizi sürdürmeniz için evdeki ofis ortamınızda da uygulayabileceğiniz birkaç yöntem var.

Önce öz disiplin

Verimliliğin ilk adımı belki de rutinlerini devam ettirmek olacak. Güne sağlam bir kahvaltı ile başla ve işe başlamadan önce o gün yapılacakların bir listesini oluştur, belirlediğin hedefleri gözden geçir. Düzenli çalışma saatlerin içerisinde çalışmaya devam edersen verimliliği ve disiplini elden kaçırmak artık bir seçenek haline gelmeyecek.

Her zaman molaya ihtiyaç vardır

Evde rahat olduğun için molaya ihtiyacın olmadığını düşünmek yalnızca seni hataya sürükler. Her zaman olduğu gibi, zihninin ve bedeninin düzenli aralıklarla molaya ihtiyacı var. Kendine mola süreleri belirle ve bu sürelerde bilgisayarın başından kalkıp başka şeylerle ilgilen. İstersen bir fincan kahve iç, istersen ailenle vakit geçir.

Çalışma ortamı oluştur

Kendine belirli bir çalışma alanı yarat ve tüm işlerini orada sürdür. Beynin, oraya oturduğunda çalışması gerektiğini anlasın; böylece daha rahat odaklanabilsin. Eğer kalabalık bir evde yaşıyorsan insanlara çalıştığını ve rahatsız edilmek istemediğini kibarca anlatabilirsin.