Son dönem Corana virüsü ile gündeme gelen Sumak Nedir?

Bilimsel adı “Rhus” olan bu bitki, ince gövdesi ve çalıya benzer görünümü ile ülkemizin birçok bölgesinde yetiştirilmektedir. İran, Afganistan, Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve Akdeniz’de yetişir. Sumak Türk mutfağında da en çok kullanılan baharatlar arasındadır.

Antepfıstığıgiller ailesine mensup olan bu ağacın yaprakları, sonbaharda kırmızı renge bürünmekte ve boyu 3 metreyi bulmaktadır. Boyunun normal ağaçlara göre fazla büyük olmamasından dolayı çalı türü ağaç veya bodur ağaç olarak belirtilebilir. Yaprakları yeşil ve çiçek kısmı koyu kırmızıdır. Çiçek kısmının dalı sert olduğu için, dikey olarak salkım şeklinde çıkar. Sarkan dalları ise; yere yakın salkımların aşağıya bakmasına neden olur. Çiçekleri kurutularak baharat olarak kullanılmaktadır. Birçok markette, aktarda ve baharatçıda bulunabilir.

sumak

Ekşimsi bir tada sahip olmasından dolayı, limonun yerine salata ve yemeklerde kullanılır. Türkiye coğrafyasında sık olarak “boyacı” ve “derici” sumağı olarak bilinen 2 türü yetiştirilmektedir. Ülkemizde başta Akdeniz olmak üzere, Ege ve Marmara bölgelerinde de yetiştirilmektedir. Bir sumak ağacı, görüntüsü itibari ile çok kolay bir şekilde diğer ağaçlardan ayrılabilir. İlk olarak Arap Yarımadasında yetiştirildiği bilinmektedir. Ayrıca dünyada Güney Avrupa ülkelerinin bir kısmında ve Hindistan’da yetiştirilir. Sumak iklimin sert geçtiği bölgelerde yetiştirilmeye pek uygun değildir.

Sumak Nerede Ve Nasıl Kullanılır?

Genelde baharat olarak salatalarda  ve yemeklerde kullanılmaktadır. Tadının ekşi olmasından ötürü kullanıldığı bir yemekte veya salatada sumak olduğu kolay bir şekilde anlaşılır. çay olarak ta içilebilmektedir. Sumak çayı diğer bitki çaylarından farklı olarak öncelikle soğuk suya eklenip karıştırılır. Yarım litre su için 1 çorba kaşığı sumak yeterli olacaktır. İyice karıştırıldıktan sonra bu karışım orta ateşte kaynamaya bırakılır. Kaynayan sumak çayı, süzülerek servis edilir, sıcak veya soğuk olarak tüketilebilir.Sumak çayı ayrıca soğuk algınlığına bağlı olarak, boğazda yanma veya tahriş gibi durumlarda kekik ile karıştırılıp içilebilir.

Sumağın Faydaları Nelerdir?

Coronaya iyi gelmesi şeklinde yapılan haberler ile  tekrar gündemde olan sumağın bir çok faydası bulunmakta.

Sumağı birçok kişi yemek ve salatalarda kullanmaktadır. Ayrıca birçok hastalığa ve probleme iyi geldiği bilinmektedir.
Sindirim sistemine olan olumlu etkisi nedeniyle hazımsızlığa iyi gelmektedir.
Boşaltım sistemi üzerinde de olumlu etkileri vardır, ishale iyi gelir.
Ağız ve diş eti rahatsızlıklarına karşı iyi gelir.
Kan şekerini dengelediği için diyabet gibi hastalıkların tedavisinde önemlidir.
Birçok baharat gibi iştah açıcı özelliğe sahiptir.
Kanser hastalıklarında faydalıdır.
Kanı durdurabilme özelliğine sahiptir.

Sumağın Zararları Nelerdir?

Öncelikle her çeşidi tüketilmemelidir, bazı türleri zehirlidir. Her baharat gibi fazla kullanılması durumunda bağırsak ve midede bir takım problemlere neden olabilir.  Tansiyon hastaları, hamileler ve emziren anneler sumak kullanırken dikkatli olmalıdır.