Ocak ayında Çin’de ortaya çıkan Covid-19 salgını, Mart ayı ile beraber ilk vakanın ülkemizde görülmesiyle hayatlarımıza girmiş, birçoğumuzu panik haline sürüklemiş bulunmakta. Olağan rutinimizin bozulması, sürecin belirsizliği, bilgi kirliliği, hastalık kapma ve bulaştırma korkusu gibi nedenlerle zor bir psikolojik süreçten geçiyoruz. Birden kendimizi hiç alışık olmadığımız bir düzenin içerisinde bulmak bu psikolojik sürecin en önemli stres kaynaklarından biri. Bu süreçte ruh sağlığımızı korumak pek de kolay olmayabilir, ama basit etkinliklerle biraz da olsa kafamızı dağıtabilir, bu stresten uzaklaşabiliriz. Peki bu stresle nasıl başa çıkabilir, sosyal izolasyon sürecinde nasıl sakin ve sağlıklı kalabiliriz?

  • Bilgi kirliliğine maruz kalmayın

Şu süreç içerisinde bilgi alma isteğiniz, olabildiğince yeni haber ve gelişme görmek istemeniz oldukça normal. Ancak böyle bir süreçte aynı zamanda oldukça bilgi kirliliği de mevcut. Olabildiğince yeterli bilgi ile sınırda kalmalı, kaynağı belirsiz olan haberler ile stresinizi tetiklememelisiniz.

  • İletişimi olabildiğince sürdürün

Yakın temas odaklı veya sizi dışarı çıkarmaya teşvik edecek görüşmeler yerine, aileleriniz ve arkadaşlarınızla sosyal hayatınızdaki buluşma sıklığınızı internet ortamına taşıyabilirsiniz. İletişim kurmak ve hislerini paylaşmak bu dönemde sizi oldukça rahatlatacak ve belki de gündem dışı konulardan bahsetmek sizi biraz da olsa rahatlatacaktır.

  • Yeni tarifler deneyin

Evde el emeğiyle yapılmış yeni tarifler sizi mutlu ve yeterli hissettirecektir. Biraz uğraştığınız da vaktin nasıl geçtiğine ve ne kadar kafanızın dağıldığına şaşıracaksınız. Sonrasında yiyeceğiniz lezzetli yemekler de bonus olacak 🙂

  • Meditasyon yapın

Bazı günler süreç size çok ağır gelebilir ve çok fazla panik halinde olabilirsiniz, bu çok doğal. Bu gibi anlarda meditasyon ile kendinize ayırdığınız birkaç dakikalık vakit, size sakinleşmek için zaman tanıyacak ve bir süre kendinizi dinleyerek ihtiyacınız olan sakinliği yine kendinizde bulacaksınız.

  • Dizi-Film izleyin

Sosyal izolasyon boyunca dizi ve film izlemek için bol bol vaktiniz olacak. Kendinize bir liste hazırlayabilir ve bu dönemde kafanızı dağıtacak keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Sosyal izolasyon sürecinde izlenecek en iyi 8 Diziye buradan ve en iyi 8 filme buradan ulaşabilirsiniz.

  • Dolaplarınızı düzenleyin, fazlalıklardan kurtulun

Fazlalıklardan arınmış ve temizlenmiş bir dolap içini huzurla dolduracak ve bir şeylerle uğraşmak olabildiğince kafanı dağıtacaktır.